Przerażają mnie małoletnie księżniczki!

Buty na obcasie. Spódniczka mini – albo trochę dłuższa, do kolan, grunt, żeby odsłaniała smukłe łydki. Bluzka dopasowana do talii. Nieprzesadzony makijaż, dyskretna biżuteria lub duża bransoleta i wyraziste kolczyki, jeżeli pasują do kolorystycznie stonowanego stroju. Wyczesane włosy, świeże, pachnące jeszcze kosmetykami. Ja nie mówię o szykowaniu się na randkę – piszę o małoletnich księżniczkach.

U nas nie jest to jeszcze modne, ale za granicą to już przypomina spełniające się koszmarki. Mam na myśli wybory dziecięcych miss. Rozumiem miss nastolatek – dorastające panny chcą się podobać znajomym i czuć się jak kobiety, zwłaszcza jeśli ich mamy są niczego sobie, ale siedmiolatka na obcasach i w pełnym makijażu, szykowana przez mamusię na konkurs? To jest zbrodnia na rozumie.

Po pierwsze, to niszczenie zdrowego dzieciństwa i pakowanie córeczki w niezdrową rywalizację. Po drugie – to kształtowanie w niej przekonania, że wygląd zewnętrzny i materializm w życiu są najważniejsze. Po trzecie, to wychowywanie małej księżniczki, która może mieć pusto w głowie, ale grunt, żeby miała przez pierwszą lekcją z matematyki pomalowane paznokcie – to na pewno pomoże jej w liczeniu pola powierzchni figur.

Nie wyobrażam sobie mieć córeczki, która w wieku kilku lat marzy na poważnie o chodzeniu na obcasach, malowaniu się i nieustannie porównuje się z innymi dziećmi. Bo to nie domowe zabawy, kiedy mama i córka się szykują na “wyjście”, ubierają wzajemnie i pozują do śmiesznych fotek, później zmywają z siebie makijaż, zdejmują eleganckie ciuchy i wracają do normalności. Takie wybory miss dzieci to przesada, w której moim zdaniem często biorą udział rodziny, w których matki chcą spełnić swoje niespełnione marzenia, wykorzystując do tego córkę i wmawiając jej, że musi być najpiękniejsza i jest najlepsza. Dokąd to zmierza?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s