Czy polisa dla dziecka może być składnikiem alimentów?

Tknęło mnie dzisiaj, żeby poruszyć ten temat o polisie na życie – http://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html , ponieważ dowiedziałam się od sąsiadki, że małżeństwo z dzieckiem z dołu się rozwodzi. Zrobiłam wielkie oczy, bo zawsze wydawało mi się, że byli zgodną parą – cóż, tylko mi się wydawało. Bywali u nas często z dzieckiem albo sami i nigdy nie zauważyliśmy czegoś, co mogłoby świadczyć o tym, że do siebie nie pasują lub mają jakiś konflikt. No ale nie wszystko trzeba uwidaczniać przed innymi. Dlatego postanowiłam poruszyć temat tego, co się stanie z polisą posagową, kiedy małżeństwo się rozwiedzie.

W tym artykule jest napisane, że wcale nie trzeba rezygnować z polisy posagowej dla dziecka przy rozwodzie – można bezproblemowo zmienić jej warunki, aby dostosować ubezpieczenie do niekomfortowej sytuacji.

Jednym z takich warunków jest osoba uposażona. W ubezpieczeniu może być ustalone, że po śmierci żony odszkodowanie otrzyma nie tylko dziecko, ale również małżonek. Jeśli para się rozwiodła, trzeba to zmienić! Tym bardziej, jeżeli dotychczas zgodne małżeństwo nie rozstało się w zgodzie. Nie ma potrzeby, aby były partner czy partnerka korzystali finansowo w ten sposób, jeżeli nie rozstaliśmy się w zgodzie, a tylko w nerwach i kłótni.

Polisy dla dziecka nie można wliczyć do alimentów, ale można stworzyć umowę cywilnoprawną, w której będzie zapisane, że były współmałżonek jest zobowiązany do płacenia składki do określonego dnia miesiąca lub do uiszczania konkretnej kwoty, która pokrywałaby część tej składki. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy druga osoba dotrzyma słowa, najlepiej sporządzić taką umowę i mieć pewność, że obowiązki będą zapisane na papierze. Dziecko cierpi już emocjonalnie – niech jego finansowa przyszłość nie stoi chociaż pod znakiem zapytania! Nie można odbijać wzajemnych animozji na dziecku!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s