Dziecko chce zwierzaka? A może…elektroniczne?

“Mamo, mamo, chcę kotka!”, “Tato, tato, chcę pieska!” – rodzicom wcale nie trudno usłyszeń takie radosne okrzyki z ust dziecka, kiedy na ulicy zobaczy pięknego, wesołego zwierzaka, albo kiedy u koleżanki lub kolegi bawiło się z uroczym kotkiem lub szczeniaczkiem. I co wtedy zrobić? Jaką mamy pewność, że dziecku b. szybko nie znudzi się zwierzątko? Moim zdaniem najpierw warto kupić mu zabawkę, która sygnalizuje w pewien sposób potrzeby i uczy odpowiedzialności – elektronicznego zwierzaka.

Moim zdaniem cyfrowy zwierzak to świetna zabawka dla dziecka. Można go zakupić już nawet wcześniej, zanim dziecko pomyśli o tym, że chciałoby mieć futrzanego przyjaciela.  Jednocześnie bawi oraz uczy odpowiedzialności – tak samo, jak elektroniczne lalki płaczą, kiedy są głodne, tak np. elektroniczny zwierzak daje znać dźwiękiem, że chciałby coś zjeść lub iść na spacer. Dziecko powinno się przejąć jego “potrzebami” – jeśli przez dłuższy czas rodzice widzą, że nie zaniedbuje swojej zabawki, wtedy można zaryzykować i sprezentować dziecku prawdziwego futrzaka 🙂 Na pewno łatwiej będzie mu dbać o żywe stworzenie i zrozumieć jego potrzeby.

Można kupić maluchowi elektronicznego kota lub pieska, który wielkością przypomina kociątko lub szczeniaczka, ale na rynku zabawek dostępne są także gry, w których opiekuje się zwierzakiem…na ekranie 😛 Wbrew pozorom nawet taka forma “opieki” uczy pewnej regularności. Gra wydaje dźwięki, kiedy “zwierzak” jest głodny, musi załatwić potrzebę lub mu się nudzi i domaga się “pieszczot”. Później o wiele łatwiej dziecku jest wytłumaczyć, że żywe zwierzątko ma swoje potrzeby, których trzeba pilnować. Skoro maluch regularnie zajmował się zabawką, nie może postępować tak z domowym zwierzęciem, bo to jeszcze większa odpowiedzialność.

Jeśli maluchowi znudzi się zabawka po tygodniu i mimo “wezwań” nie będzie chciał nią się dłużej zajmować, może to być znak, że tym bardziej nie jest gotowy na kupno pieska, kotka, chomika, itp. Bo chyba nie wyobrażacie sobie smutnego szczeniaka w kącie?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s