Niewidzialny przyjaciel dziecka

Czasami zdarza się tak, że nasze dziecko zaczyna rozmawiać z wyimaginowanym przyjacielem. Czym jest to spowodowane? Czy jest to powód do niepokoju? Dziecko mojej sąsiadki miało takiego “przyjaciela” chyba przez pół roku. Później się “pokłócili” i “przyjaciel” odszedł w niepamięć. Ale mama chciała już prowadzić dziecko do psychologa.

W poważnym artykule w necie przeczytałam, że ok. 1/3 dzieci ma wymyślonego przyjaciela, kiedy ma kilka lat. I że zdaniem psychologów to nie jest powodem do niepokoju, chociaż trzeba wiedzieć, że powstanie takiego przyjaciela wynika zawsze z jakiś postaw emocjonalnych.  Jednak nie zawsze rodzice mogą  o tym wiedzieć, bo czasami dzieci się nawet nie przyznają, że w ich wyobraźni mają idealnego towarzysza zabaw. Nie stronią od innych dzieci i nie dzieje się z nimi nic niepokojącego 🙂

Dziecku nie zależy na tym, żebyście widzieli jego wymyślonego przyjaciela, bo on jest tylko “własnością” pociechy. Dziecko wie, że postać nie istnieje, że jest z innego świata, zdaje sobie sprawę z tego, że jest nierealna. Wspomniana wcześniej sąsiadka była zaskoczona, kiedy chciała porozmawiać z niewidzialnym kolegą synka, a ten jej odpowiedział, że nie może, bo przecież go nie widzi i nie ma pojęcia, jak wygląda. 🙂

Niewidzialny znajomy ma dziecku zastąpić kogoś innego. Może potrzebuje jakiegoś kolegi, a nie może takiego znaleźć? Może chce się poczuć bardziej dowartościowane, a ten “przyjaciel” powie mu coś miłego lub go wesprze szeptem?

Naprawdę nie ma powodów do niepokoju. Synek sąsiadki nie miał żadnych zaburzeń emocjonalnych. Ja czytałam sporo wypowiedzi psychologów na ten temat, którzy twierdzą, że też nie ma to związku z równowagą emocjonalną pociechy.

Jeśli myślicie, że niewidzialny gość powstał dlatego, że Waszemu dziecku się nudzi, czuje się samotne, może z jakiegoś powodu niedocenione, może pora zwrócić na to baczną uwagę?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s